METHC260C
Key Features
  • Simple conversion from surface planer to bench thicknesser without tools
  • Convenient height adjustment with crank handle
  • Planer blades with double blade for longer service life
  • Quiet induction motor, maintenance-free and robust.
  • Restart protection: prevents unintentional start-up after power supply interruption
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Metabo HC 260C Electric Planer Thicknesser
Description
  • Product Code:METHC260C
  • Model Number: HC260C
  • Brand: Metabo
  • Category: Thicknessers
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Planers
From rough stock to perfectly finished boards, this machine makes the transition smoother, more consistent and far less frustrating. At its heart lies a 2,200 W motor delivering robust cutting performance across both planing and thicknessing tasks.
The HC 260 C has a feed rate of 5 m/min which enables efficient material removal of 0 - 3 mm per pass. With a blade shaft spinning at 6,500 rpm and two blades of 63 mm diameter, the machine offers a fine balance between throughput and surface finish.
Authorised Metabo Stockist
Specification
No Load Speed (RPM) 0-6500
Feed Rate 5m/Min
Max Cutting Capacity 260mm
Maximum Depth Of Cut 3mm
Power Supply Corded
Buying Option Thicknesser
Pack Size 1
Wattage 1600
Product Weight 71kg
Warranty Information
Key Features
Description
  • Product Code:METHC260C
  • Model Number: HC260C
  • Brand: Metabo
  • Category: Thicknessers
Specification
  • No Load Speed (RPM) 0-6500
  • Feed Rate 5m/Min
  • Max Cutting Capacity 260mm
  • Maximum Depth Of Cut 3mm