BOSGTS216C2
Key Features
  • 1,600 W motor power for a cutting height up to 70 mm and for a rip capacity up to 635 mm
  • Works extremely precisely and is exceptionally versatile due to integrated slide carriage
  • Safe and easy transport due to low weight, ergonomic handles, and protective onboard storage
  • Features a spindle lock, a soft start function, restart protection, and a safety switch
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Description
  • Product Code:BOSGTS216C2
  • Model Number: GTS216C2S
  • Brand: Bosch
  • Barcode: 5055284464869
  • Category: Table Saws
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Table Saws
The 1600w motor gives you all the poweer you need to cut 70mm at full capacity.  It features a soft start, restart protection, emergency stop and efficient dust collection.
Authorised Bosch Stockist
Specification
Blade Diameter 216mm
No Load Speed (RPM) 5500
Cutting Capacity at 45 degrees 50mm
Cutting Capacity at 90 degrees 70mm
Bore Size 30mm
Power Supply Corded
Dimensions 658 x 500 x 332 mm
Buying Option 216mm Table Saw
Pack Size 1
Product Weight 22kg
Key Features
Description
  • Product Code:BOSGTS216C2
  • Model Number: GTS216C2S
  • Brand: Bosch
  • Barcode: 5055284464869
  • Category: Table Saws
Authorised Bosch Stockist
Learn More
Specification
  • Blade Diameter 216mm
  • No Load Speed (RPM) 5500
  • Bore Size 30mm
  • Power Supply Corded