BOSGSC12V13N
Key Features
  • Compact & ergonomic
  • 4 Sisded cutting blade
  • Cut clearance adjustment
  • Speed selection
  • Compatible with all Bosch Professional 12 V batteries and chargers
Back in stock soon
Estimated Delivery Date: 24/05/2026
EX VAT
Back in stock soon
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Bosch GSC 12V-13 12V Metal Shears - Body
Description
  • Product Code:BOSGSC12V13N
  • Model Number: GSC 12V-13
  • Brand: Bosch
  • Barcode: 3165140577298
  • Category: Metal Shears
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Cutters > Handheld Metal Shears & Nibblers
Bosch GSC 12V-13 Professional Cordless Metal Shear body cuts through metal 4X faster with zero effort.
Up to 4 times faster at making straight and curved cuts than conventional tin snips.
Extremely powerful: effortlessly performs cuts up to 1.3mm in metal.
3600spm no load stroke rate, 15mm minimum curve radius, max 0.6mm cutting capacity in steel (800 N/mm²), max 0.8mm cutting capacity in steel (600 N/mm²), max 1.3mm cutting capacity in steel (400 N/mm²), max 2.0mm cutting capacity in aluminium (250 N/mm²).
Unbeatably lightweight 1.4kg and most compact design for comfortable and low-fatigue working.
Unique Bosch Premium lithium-ion technology for longer lifetime and unbeatable battery runtime.
Authorised Bosch Stockist
Specification
Voltage 12V
Battery Type Lithium-Ion
Number of Batteries 0
Charger Included? No
Battery Compatibility Bosch 12V Li-ion
Includes Case No
Brushless Motor No
Power Supply Cordless
Dimensions 256mm x 131mm
Buying Option Body Only
Pack Size 1
Product Weight 1.40kg
Warranty Information
3 Year Extended Bosch Warranty on power tools.
To register your purchase go to
http://www.bosch-professional.com/gb/en/service/warranty/warranty.html
(more information will be supplied with your product).
Features We Love
Bosch 12V logo
BOSCH 12V
BOSCH 12V
The Bosch Professional 12V system delivers the incredible performance along with portable freedom in a compact form. With the Professional 12V System, you can benefit from all incredible performance levels in a convenient and compact form. These lightweight, user-friendly tools are ideal for professionals searching for improved versatility without compromising performance.
SHOP BOSCH 12V
Key Features
  • Compact & ergonomic
  • 4 Sisded cutting blade
  • Cut clearance adjustment
  • Speed selection
Description
  • Product Code:BOSGSC12V13N
  • Model Number: GSC 12V-13
  • Brand: Bosch
  • Barcode: 3165140577298
  • Category: Metal Shears
Authorised Bosch Stockist
Features We Love
BOSCH 12V
SHOP BOSCH 12V
Learn More
Specification
  • Voltage 12V
  • Battery Type Lithium-Ion
  • Number of Batteries 0
  • Charger Included? No
  • Includes Case No
  • Brushless Motor No
  • Power Supply Cordless
  • Dimensions 256mm x 131mm