This powerful, brushless BITURBO18V tool offers an exceptionally strong performance equal to corded 1,800 W saws, yet provides complete manoeuvrability and cordless freedom.
With a cutting depth of up to 70 mm in 90° cuts, this circular saw achieves an outstanding cutting performance.
The GKS 18V-68 C is suitable for use in wood and wooden composites. Use this saw with the Bosch Click & Clean dust extraction system and dust bags. It is compatible with all Bosch Professional 18 V batteries and chargers. For maximum power, use ProCORE18V ≥ 5.5 Ah.
The GKS 18V-68 C Professional also features a fast brake system, overload and restart protection, a spindle lock, and an integrated dust port connector, which is 360° rotatable.
| Voltage | 18V |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Number of Batteries | 0 |
| Charger Included? | No |
| Battery Compatibility | Bosch 18V Li-ion |
| Includes Case | No |
| Brushless Motor | Yes |
| Blade Diameter | 190mm |
| No Load Speed (RPM) | 2500-5000 |
| Cutting Capacity at 45 degrees | 50mm |
| Cutting Capacity at 90 degrees | 68mm |
| Bore Size | 30mm |
| Power Supply | Cordless |
| Buying Option | Body Only |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 4.5kg |
The Bosch Professional 18V system delivers the ultimate performance along with maximum freedom. With the Professional 18V System, you can choose from over 100 different tools suitable for a huge range of jobs. You can also benefit from ProCORE batteries and BiTURBO Brushless Motors to get the most out of these incredible tools.
Shop BOSCH 18VBITURBO Brushless stands for Bosch high-performance cordless series that delivers corded power - with just one 18V battery. BITURBO tools are engineered for you to take on the toughest materials and jobs, but faster, lighter, easier. With just one high-performance ProCORE18V battery, BITURBO tools unleash up to 2,000W of equivalent corded power.
Description
The GKS 18V-68 C BITURBO Brushless 18V 190mm Circular Saw from ITS delivers faster cutting speeds and longer runtimes than corded saws.
Features We Love