EVOS210CCS
Key Features
  • Heavy Duty, Metal Cutting Saw with 1800W Motor
  • Virtually No Sparks
  • Built In Magnetic Chip Collector
  • Intelligent system for overload and temperature control
  • Leaves clean, smooth and burr-free finish
Back in stock soon
EX VAT
Back in stock soon
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Evolution S210CCS 210mm Steel Cutting Circular Saw
Description
  • Product Code:EVOS210CCS
  • Model Number: S210CCSTA
  • Brand: Evolution
  • Category: Circular Saws
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Handheld Circular Saws
The Evolution S210CCS 210mm Steel Cutting Circular Saw from ITS is a heavy duty machine with chip collection to both protect you and maintain a clear line of sight to the cutting line.
Suitable for cutting steel, non-ferrous metals, rods, tubing and sheet metals, this high torque machine is driven by a 1800W (2340V Version) motor that makes light work of cutting steel plate up to 13mm thick.  The saw includes both intelligent thermal and electrical overload monitoring controls along with forced-air motor cooling meaning you can working longer without having to worry about the saw getting hot.
The saw also has an adjustable cut depth control and will cut down to 77mm.  The quick-release adjustable depth lever enables fast and effective plunge cuts, ideal for metal roofing applications. With a large blade viewing window and bright LED work light casting an accurate blade shadow onto the cutting surface it’s easy to make long straight cuts even without a guide rail.
Authorised Evolution Stockist
Specification
Blade Diameter 210mm
No Load Speed (RPM) 2800
Cutting Capacity at 90 degrees 77mm
Bore Size 25.4mm
Power Supply Corded
Dimensions 255 x 308 x 241mm
Buying Option 210mm Metal Circular Saw
Pack Size 1
Wattage 1800W / 1600W
Product Weight 8.2kg
Warranty Information
(This warranty does not cover blades & accessories).
What is covered?
Key Features
  • Virtually No Sparks
Description
  • Product Code:EVOS210CCS
  • Model Number: S210CCSTA
  • Brand: Evolution
  • Category: Circular Saws
Specification
  • Blade Diameter 210mm
  • No Load Speed (RPM) 2800
  • Bore Size 25.4mm
  • Power Supply Corded
  • Dimensions 255 x 308 x 241mm
  • Pack Size 1
  • Wattage 1800W / 1600W