EVOD230SEGCS
Key Features
  • Heavy-Duty performance Thanks to the Quality Diamond Edge
  • Works on Both Hard & Abrasive Masonry
  • Easily Cuts Steel Reinforced Concrete
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • promo-Freebie promotion
    Free Gift
  • promo-multibuy promotion
    Promotion:
  • promo-category-based promotion
    Promotion:
  • promo-brand-based promotion
  • promo-seasonal promotion
  • promo-flash promotion
  • promo-supplier-redemptions promotion
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
How To Claim?
Free item will be automatically added to your basket
Evolution General Purpose Diamond Blade 230mm (9'')
Description
  • Product Code:EVOD230SEGCS
  • Brand: Evolution
  • Barcode: 0849713091420
  • Category: Diamond Blades
  • Taxonomy: Hardware > Tool Accessories > Grinder Accessories
Authorised Evolution Stockist
Specification
Buying Option 230mm
Pack Size 1
Product Weight 0.75kg
Blade Type Diamond Blade
Diameter (Metric) 230mm
Diameter (Imperial) 9
Kerf Size 2.5mm
Bore Size 20mm
Suitable For Masonry
Suitable For Rebar
Suitable For Concrete
Suitable For Brick
Suitable For Stone
Warranty Information
Customer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Other Options
Key Features
Description
  • Product Code:EVOD230SEGCS
  • Brand: Evolution
  • Barcode: 0849713091420
  • Category: Diamond Blades
Specification
  • Buying Option 230mm
  • Pack Size 1
  • Product Weight 0.75kg
  • Blade Type Diamond Blade
  • Diameter (Metric) 230mm
  • Diameter (Imperial) 9
  • Kerf Size 2.5mm
  • Bore Size 20mm