HIKDH24DVCJK
No Longer Available
EX VAT
No Longer Available
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Hikoki DH24DVC/JKZ 24v SDS+ Drill with 2 x 2Ah Batteries, Charger and Case
Description
  • Product Code:HIKDH24DVCJK
  • Model Number: DH24DVC/JK
  • Brand: Hikoki
  • Barcode: 4966376307029
  • Category: SDS Drills
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Drills > Handheld Power Drills
The DH24DVC/JK is one of Hitachi's most popular SDS+ tools... and it's easy to see why!
Authorised Hikoki Stockist
Specification
Batteries 2 x 2.0Ah Ni-MH Batteries
Charge Time 50 Minute Charger
Case Includes Carry Case
Voltage 24V
Number of Batteries 2
Charger Included? Yes
Battery Compatibility Hikoki 24v
Includes Case Yes
Brushless Motor No
Chuck Type SDS+ Fitting
Speed Control Variable Speed
Reverse Control Reverse Action
Max Bit Capacity in Wood Drilling Capacity 30mm (Wood)
Max Bit Capacity in Metal Drilling Capacity 13mm (Metal)
No Load Speed (RPM) 0-520/1050
Blows Per Minute (BPM) 2500(Save Mode)/4500(Normal Mode)
Bit Capacity in Concrete 24mm
Drilling Modes Rotary, Rotary Hammer and Chiselling
Impact Energy 2.8J
Power Supply Cordless
Product Weight 4.1kg
Warranty Information
HiKOKI 3 Year Extended Warranty.
FREE product registration required otherwise standard 1 Year applies.
To register your purchase go to www.hitachi-powertools.co.uk
(more information will be supplied with your product).
Standard 1 year applies to batteries and chargers.
Product is also in :
  • Product Code:HIKDH24DVCJK
  • Model Number: DH24DVC/JK
  • Brand: Hikoki
  • Barcode: 4966376307029
  • Category: SDS Drills
Authorised Hikoki Stockist
Learn More
Specification
  • Case Includes Carry Case
  • Voltage 24V
  • Number of Batteries 2
  • Charger Included? Yes
  • Includes Case Yes
  • Brushless Motor No
  • Chuck Type SDS+ Fitting
  • Speed Control Variable Speed