DEWDCS7485N
Key Features
  • Quick bevel lock with large scale for easy, accurate adjustments
  • Steel roll cage protects saw against drops and jobsite knocks
  • Rack and pinion fence system, and large clear scales combine to give an extremely accurate saw
  • Fence system provides 610mm of rip capacity in a portable design for cutting large sheet material to size
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Description
  • Product Code:DEWDCS7485N
  • Model Number: DCS7485N
  • Brand: Dewalt
  • Barcode: 5035048650868
  • Category: Table Saws
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Table Saws
The Dewalt DCS7485N 54V XR FLEXVOLT Brushless 210mm Table Saw from ITS is a compact and incredibly versatile machine that is designed to withstand the rigours of the building site.
The DCS7485 Table Saw offers the capability to a cut depth of 65mm at 90º, a 610mm rip capacity and 1220 x 2440mm capacity when used without the fence.  Thanks to the inclusion of the brushless motor, the  table saw operates up to 5800rpm no load speed.
With a table work area of 485 x 485mm, the saw includes a steel roll cage that protects it against drops and impacts that you might come across when working on site.  Thanks to its compact size, not only is the saw impressively portable, but even when used with a stand, does not take up excessive space.
See it in action
Authorised Dewalt Stockist
Specification
Blade Diameter 210mm
No Load Speed (RPM) 5800
Cutting Capacity at 45 degrees 45mm
Cutting Capacity at 90 degrees 65mm
Bore Size 30mm
Power Supply Cordless
Dimensions 605 x 605 x 330mm
Buying Option Body
Pack Size 1
Product Weight 21.5kg
Warranty Information
Features We Love
Dewalt Flexvolt logo
DEWALT XR FLEXVOLT
Brushless Motor
BRUSHLESS MOTOR
DEWALT XR FLEXVOLT
The Power of Corded. Freedom of Cordless. The FLEXVOLT range of cordless tools from DeWALT are incredibly powerful, they run faster, for longer, using less engery, letting you get on with the job. XR FLEXVOLT batteries are backwards compatible with the entire 18V XR range, so any tool or charger you have can be powered by XR FLEXVOLT batteries.
SHOP THE FLEXVOLT RANGE
Brushless Motor Image
Customer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Other Options
Key Features
Description
  • Product Code:DEWDCS7485N
  • Model Number: DCS7485N
  • Brand: Dewalt
  • Barcode: 5035048650868
  • Category: Table Saws
See it in action
Authorised Dewalt Stockist
Features We Love
SHOP THE FLEXVOLT RANGE
Brushless Motor Image
Learn More
Specification
  • Blade Diameter 210mm
  • No Load Speed (RPM) 5800
  • Bore Size 30mm
  • Power Supply Cordless
  • Dimensions 605 x 605 x 330mm