HITCJ90VST
No Longer Available
EX VAT
No Longer Available
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Hitachi Variable Speed Jigsaw
Description
  • Product Code:HITCJ90VST
  • Model Number: CJ90VST
  • Brand: Hitachi
  • Category: Jigsaws
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Jigsaws
The Hitachi CJ90VST is a 705w mains jigsaw is compact and ergonomically designed and comes feature packed, incorporating Hitachi's new orbital locus for smooth balanced cutting in a variety of materials up to a depth of 90mm,whilst the variable speed selector and 4 stage pendulum action maximise finish and control. Tooless blade and soft grip handle for ease of use and increaased comfort.
Authorised Hitachi Stockist
Specification
Speed Control Variable Speed
No Load Speed (RPM) 850-3000
Blade Change System Tool Free
Max Cutting Capacity in Metal 8mm
Orbital/Pendulum Action 3 Position Orbital Action
Stroke Length 20mm
Max Cutting Capacity in Wood 90mm
Power Supply Corded
Wattage 705
Product Weight 2.2kg
Warranty Information
Product is also in :
  • Product Code:HITCJ90VST
  • Model Number: CJ90VST
  • Brand: Hitachi
  • Category: Jigsaws
Authorised Hitachi Stockist
Learn More
Specification
  • Speed Control Variable Speed
  • No Load Speed (RPM) 850-3000
  • Stroke Length 20mm