MASCFSW1001
Key Features
  • Finish - White gloss (matches BG white accessories)
  • Main Switch: EN / IEC 60947-3
  • Max Current Rating – 100A
No Longer Available
EX VAT
No Longer Available
  • promo-Freebie promotion
    Free Gift
  • promo-multibuy promotion
    Promotion:
  • promo-category-based promotion
    Promotion:
  • promo-brand-based promotion
  • promo-seasonal promotion
  • promo-flash promotion
    Clearance - When it's gone, it's gone!!
  • promo-supplier-redemptions promotion
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
BG Main Switch Unpopulated Consumer Unit 100A Switch
Description
  • Product Code:MASCFSW1001
  • Model Number: CFSW1001
  • Brand: BG
  • Barcode: 5050765119900
  • Category: Consumer Units & Circuit Breakers
  • Taxonomy: Hardware > Power & Electrical Supplies > Circuit Breaker Panels
All metal consumer units comply with 18th Edition Wiring Regulations BS 767.
Amendment 3 Consumer Unit: BS EN 61439-3.
Each consumer unit supplied with two cover blanks.
Taller consumer unit; increased height provides more space to enable easier installation of RCBOs.
MCBs, RCDs, and control devices can be fitted into the consumer units.
The 6 way and the 10 way products have a taller design, allowing RCBOs to be
fitted quickly and easily, with greater wiring space.
Authorised BG Stockist
Specification
Voltage 230V
Colour White
Finish Gloss
AMP Rating 100 A
Electrical Product Type Consumer Unit
Depth 116mm
Colour Family White
Warranty Information
Product is also in :
Key Features
  • Max Current Rating – 100A
Description
  • Product Code:MASCFSW1001
  • Model Number: CFSW1001
  • Brand: BG
  • Barcode: 5050765119900
Authorised BG Stockist
Learn More
Specification
  • Voltage 230V
  • Colour White
  • Finish Gloss
  • AMP Rating 100 A
  • Depth 116mm