Product Code:MAFA18MBL18VMIDI
Model Number: A18MBL
Brand: Mafell
Barcode: 4032689193250
Category: Drill Drivers
Taxonomy: Hardware > Tools
Convenient function switch on the top of the cordless drill driver selects the drilling, driving and impulse modes, coming to the fore when confronted with immovable screws. Max 90Nm Torque, 49Nm impulse torque, max 0-2050rpm no load speed, max 50mm drilling capacity in wood, max 13mm drilling capacity in steel.
Spindle with 1/4“ chuck directly accommodates bits and push-fit accessories, 43mm diameter clamping collar fits all MAFELL BST drilling stations. Bright LEDs illuminate a large working area in low level light situations, two bit holders on each side of the machine, the desired bit is always to hand.
Swap the bit holder & chuck in a matter of seconds, it‘s easy with the clever quick-release system. Pull out, insert, ready to go, with speed and efficiency when alternating between drilling and driving. Drilling in wood with a 50mm Lewis auger bit? Not a problem for the A 18 M bl and ASB 18 M bl with auxiliary handle.
Specification
| Voltage | 18V |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 4.0Ah |
| Number of Batteries | 2 |
| Charger Included? | Yes |
| Battery Compatibility | Mafell 18V Li-ion |
| Includes Case | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Chuck Type | 13mm Keyless |
| Speed Control | Variable Speed |
| Reverse Control | Reverse Action |
| Max Bit Capacity in Wood | Drilling Capacity 50mm (Wood) |
| Max Bit Capacity in Metal | Drilling Capacity 13mm (Metal) |
| No Load Speed (RPM) | 2050 |
| Drilling Modes | Rotary and Rotary Hammer |
| Torque Settings | 11 |
| Maximum Torque | 90NM |
| Power Supply | Cordless |
| Buying Option | 2x 4.0Ah Batteries, Charger and Case |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 1.8kg |
Warranty Information
Product is also in :
Key Features
- Maintenance Free Brushless Motor
- Selectable Impulse Mode
- Tool-free Quick Release System
- Large Torque Range
- Practical Belt Clip
Description
Description
Product Code:MAFA18MBL18VMIDI
Model Number: A18MBL
Brand: Mafell
Barcode: 4032689193250
Category: Drill Drivers
Taxonomy: Hardware > Tools
Specification
- Voltage 18V
- Battery Type Lithium-Ion
- Battery Capacity 4.0Ah
- Number of Batteries 2
- Charger Included? Yes
- Includes Case Yes
- Brushless Motor Yes
- Chuck Type 13mm Keyless
- Speed Control Variable Speed