REI8221S220601502
Key Features
  • Self countersinking that means there is no need to counter-bore.
  • Reinforced Collar prevents snapping and gives depth which reduced the risk of 'cam-out'
  • Lubricated, sharp, wide, deep thread delivering 40% reduction in driving resistance.
  • Yellow tropicalized for a superior rust resistance screw.
No Longer Available
EX VAT
No Longer Available
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Reisser 6 x 150mm Cutter Wood Screws - Box of 100
Description
  • Product Code:REI8221S220601502
  • Model Number: 8221S220601502
  • Brand: Reisser
  • Barcode: 5033543861505
  • Category: Wood Screws
  • Taxonomy: Hardware > Hardware Accessories > Hardware Fasteners > Screws
The Reisser Cutter Woodscrews from ITS deliver maximum and long lasting hold.
See it in action
Authorised Reisser Stockist
Specification
Dimensions 6.0 x 150mm
Buying Option 100x Cutter 6 x 150mm Screws
Pack Size 100
Product Weight 1.0kg
Product Length 150mm
Colour Yellow
Diameter (Metric) 6mm
Finish Yellow Tropicalized - Rust Resistant
Suitable For Wood
Head Style Pozi
Fixing Type Wood Screws
Thread Type Partial Thread
Head Type Countersunk
Warranty Information
Product is also in :
Key Features
Description
  • Model Number: 8221S220601502
  • Brand: Reisser
  • Barcode: 5033543861505
  • Category: Wood Screws
See it in action
Authorised Reisser Stockist
Learn More
Specification
  • Dimensions 6.0 x 150mm
  • Pack Size 100
  • Product Weight 1.0kg
  • Product Length 150mm
  • Colour Yellow
  • Diameter (Metric) 6mm