BAH6166T2971G250
Key Features
  • Black finish, anti-corrosion treated high alloy steel
  • Simple box joint operation
  • Easy single hand operation
  • Comfortable 2 component handles
  • ISO 8976
No Longer Available
EX VAT
No Longer Available
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Bahco Slip Joint Pliers 250mm
Bahco Slip Joint Pliers 250mm
Description
  • Product Code:BAH6166T2971G250
  • Model Number: 2971G250
  • Brand: Bahco
  • Barcode: 7314150117154
  • Category: Individual Pliers
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Cutters
Slip Joint Pliers 250mm with comfortable 2-component handles giving an excellent grip. Simple box joint operation, black finish, lacquered and polished, anti-corrosion treated high performance alloy steel.
ISO 8976
Authorised Bahco Stockist
Specification
Buying Option 250mm Box Joint WaterPump Pliers
Pack Size 1
Product Weight 0.36kg
Product Material Alloy Steel
Product Length 250mm
Blade Length 40mm
Finish Blackened
Suitable For Pipes
VDE No
Grip Capacity 35mm
Handle Type ERGO
Use Gripping
Plier/Cutter Type Slip Joint Pliers
Warranty Information
Product is also in :
Key Features
  • Simple box joint operation
  • Easy single hand operation
Description
  • Model Number: 2971G250
  • Brand: Bahco
  • Barcode: 7314150117154
  • Category: Individual Pliers
Authorised Bahco Stockist
Learn More
Specification
  • Pack Size 1
  • Product Weight 0.36kg
  • Product Material Alloy Steel
  • Product Length 250mm
  • Blade Length 40mm
  • Finish Blackened
  • Suitable For Pipes
  • VDE No
  • Grip Capacity 35mm