CEF25CRB3W
Key Features
  • High impact resistant uPVC
  • To suit M4 screw threads
  • Suitable for loads up to 3kg
  • Conforms to BS 4607-5
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • promo-Freebie promotion
    Free Gift
  • promo-multibuy promotion
    Promotion:
  • promo-category-based promotion
    Promotion:
  • promo-brand-based promotion
  • promo-seasonal promotion
  • promo-flash promotion
    Clearance - When it's gone, it's gone!!
  • promo-supplier-redemptions promotion
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
How To Claim?
Free item will be automatically added to your basket
Image of the promotion banner
Save up to 70% on hundreds of products but be quick. When its gone, its GONE!
SHOP ALL QUALIFYING
Centaur 25mm uPVC Conduit Through Box White - Pack of 2
Description
  • Product Code:CEF25CRB3W
  • Model Number: 25 CRB 3W
  • Brand: Centaur
  • Barcode: 5055284433506
  • Category: Conduit & Trunking
  • Taxonomy: Hardware > Power & Electrical Supplies > Conduits & Housings
Centaur 25mm uPVC Conduit Through Box (White) - High impact resistant uPVC with provision for brass earth terminal & countersunk installation.
To suit M4 screw threads. Fixing centres 50.8mm.
Suitable for loads up to 3kg centrally at 60° maximum.
Conforms to BS 4607-5.
Authorised Centaur Stockist
Specification
Buying Option Pack of 2
Pack Size 2
Product Weight 1.0kg
Product Material uPVC
Colour White
Electrical Product Type Conduit/Trunking
Trunking Type Through Box
Diameter 25mm
Colour Family White
Warranty Information
Product is also in :
Key Features
  • High impact resistant uPVC
  • To suit M4 screw threads
  • Suitable for loads up to 3kg
Description
  • Product Code:CEF25CRB3W
  • Model Number: 25 CRB 3W
  • Brand: Centaur
  • Barcode: 5055284433506
  • Category: Conduit & Trunking
Authorised Centaur Stockist
Learn More
Specification
  • Buying Option Pack of 2
  • Pack Size 2
  • Product Weight 1.0kg
  • Product Material uPVC
  • Colour White
  • Trunking Type Through Box
  • Diameter 25mm