EVOR255TBLPLUS240
Key Features
  • Powerful 1800W hi-torque motor
  • Increased depth of cut 85mm at 90° and 58mm depth of cut at 45 degrees
  • Geared micro-adjustable bevel angle selector 45° Range (+&- 2°)
  • ADC Active Dust Collection. Improved dust extraction and release
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Evolution R255TBL+ Portable 255mm Jobsite Electric Table Saw without Stand - 240V
Description
  • Product Code:EVOR255TBLPLUS240
  • Model Number: R255TBL+
  • Brand: Evolution
  • Barcode: 5056583007672
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Mitre Saws
  • Category: Mitre Saws
The Evolution R255TBL+ Portable 255mm Jobsite Electric Table Saw from ITS is a next generation, portable table saw that incorporates effective dust extraction as well as improved accuracy for a range of cutting requirements.
The Integrated Mitre Sled uses an industry-standard channel profile for compatibility with 3rd party accessories, as well as our own Top-Clamp Equipped Mitre Guide. It offers an 85mm cut depth at 90 degrees and 58mm at 45 degrees.  It features a wider, cast table top with integrated outfeed support, able to handle full 8x4’ sheets with ease but still weighs less than the RAGE5-S. Add in improved dust extraction, Multi-material cutting ability, tool free set-up and adjustment and you have the most versatile Table Saw we've ever made.
This R255TBL+ Table Saw is more portable. Smaller and lighter than the RAGE5-S the R255TBL+ is mounted within a light, roll-cage chassis, with integral carry handles. It’s an easy one man carry without the wheeled stand, and superbly mobile on its large all-terrain wheels, easily passing straight through a standard width internal door (32") making it the perfect jobsite saw.
Authorised Evolution Stockist
Specification
Blade Diameter 255mm
No Load Speed (RPM) 3500
Bevel Capacity 45° (-2 to 47° with stop washers removed)
Mitre Capacity (Left 60*)(Right 60*)
Bore Size 25.4mm
Max Cutting Capacity at 0° 85mm
Max Cutting Capacity at 45° mitre 58mm
Power Supply Corded
Dimensions 340 x 695 x 653mm
Buying Option Without Stand
Pack Size 1
Wattage 1800
Product Weight 23.3kg
Customer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Other Options
Key Features
Description
  • Model Number: R255TBL+
  • Brand: Evolution
  • Barcode: 5056583007672
  • Category: Mitre Saws
Specification
  • Blade Diameter 255mm
  • No Load Speed (RPM) 3500
  • Bore Size 25.4mm
  • Power Supply Corded
  • Dimensions 340 x 695 x 653mm